Koreja e Veriut në gatishmëri, pasi kërcënohet nga stuhia - Bota Sot
Koreja e Veriut në gatishmëri, pasi kërcënohet nga stuhia

Azia

Koreja e Veriut në gatishmëri, pasi kërcënohet nga stuhia

Më: 7 shtator 2019 Në ora: 18:46
Foto

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un ka kryesuar një takim urgjent të zyrtarëve të qeverisë ndërsa një tajfun i fuqishëm filloi të përplasë vendin, raporton BBC.

Typhoon Lingling ka shkaktuar përçarje të gjerë në të gjithë Korenë e Jugut, me të paktën tre njerëz të vrarë dhe mijëra shtëpi të shkatërruara.

Ka frikë se stuhia mund të dëmtojë një pjesë në Veri, e cila vuan mungesa të mëdha ushqimore.

Mediat shtetërore thanë që zoti Kim pati kritika ndaj zyrtarëve për mungesën e tyre të veprimit.

Ai i përshkroi ata si "të pafuqishëm kundër tajfunit, të panjohur për seriozitetin e tij dhe të kapur me ndjenjë të lehtë", tha Agjensia Qendrore e Lajmeve Koreane.

Qeveria po i kushtonte "vëmendje parësore" mbrojtjes së të lashtave, si dhe digave dhe rezervuarëve, tha KCNA.

Banorët në zonat e prirura për përmbytje po evakuoheshin dhe "rojet" po monitoronin infrastrukturën kryesore si urat dhe ndërtesat, shtoi agjensia.

Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...