Eskalojnë protestat në Hong Kong, djegin flamurin kinez në përleshjet me policinë - Bota Sot
Eskalojnë protestat në Hong Kong, djegin flamurin kinez në përleshjet me policinë

Azia

Eskalojnë protestat në Hong Kong, djegin flamurin kinez në përleshjet me policinë

Më: 21 shtator 2019 Në ora: 16:03
Foto

Protestuesit në Hong Kong dogjën një flamur kinez dhe policia gjuajti llak piper të shtunën në përleshjet e reja për ankesat kundër qeverisë, shkruan AFP.

Policia akuzoi disa protestues për hedhjen e bombave me benzinë pas një marshimi nga disa mijëra njerëz në Tuen Mun, një rreth në largësi në veriperëndim të territorit kinez.

Ngjarja ishte relativisht e vogël në krahasim me demonstratat e mëparshme që kanë ndodhur çdo fundjavë që nga qershori.

Protestat filluan me kundërshtimin e një ligji të propozuar për ekstradim dhe janë zgjeruar për të përfshirë kërkesat për një demokraci më të madhe.

Ngjarjet janë një siklet për Partinë Komuniste të Kinës përpara festimeve të 1 tetorit të 70-vjetorit të saj në fuqi. Qeveria e Hong Kong-ut njoftoi se ka anuluar një shfaqje të fishekzjarreve atë ditë, duke përmendur shqetësimin për sigurinë publike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...