Mijëra njerëz protestojnë për studentin e plagosur në protestat në Hong Kong

Azia

Mijëra njerëz protestojnë për studentin e plagosur në protestat në Hong Kong

Më: 2 tetor 2019 Në ora: 20:51
Foto

Të nxitur nga zemërimi dhe pikëllimi, mijëra njerëz dolën në rrugët e Hong Kongut të mërkurën për të denoncuar të shtënat e një studenti adoleshent nga policia, një përshkallëzim të forcës që ka intensifikuar gjendjen mes protestuesve dhe autoriteteve, raporton The Guardian.

Gjatë ditës protestuesit marshuan nëpër qendrën e qytetit, organizuan ulje në shkolla dhe u mblodhën në një sallë gjyqi ku demonstruesit e tjerë u përballën me akuza për rebelime. Në mbrëmje mijëra të tjerë u bashkuan në mitingje kryesisht paqësore në Hong Kong, duke denoncuar brutalitetin e policisë. Disa thirrën që forca e policisë të shpërndahet.

Shumë në demonstrata mbajtën duart mbi anën e majtë të gjoksit të tyre në nderim të 18-vjeçarit Tsang Chi-kin, i cili u qëllua në një distancë të zbrazët të martën, me plumbin i mungonte zemra. Tsang ishte në spital në gjendje të qëndrueshme, por kritike pas operacionit për të hequr plumbin.
 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat