Brenda një nate, 18 të vrarë në Irak

Azia

Brenda një nate, 18 të vrarë në Irak

Më: 6 tetor 2019 Në ora: 16:28
Foto ilustrim

Së paku 18 persona janë vrarë gjatë përleshjeve mes protestuesve dhe forcave të sigurisë në Bagdad të Irakut vetëm gjatë natës së kaluar. Lajmin e kanë bërë të ditur burimet policore dhe shëndetësore. Qeveria po mundohet t’i qetësojë protestuesit përmes prezantimit të një plani të ri për reforma.

Shkalla e lartë e këtyre protestave, në të cilat u vranë rreth 100 njerëz nga e marta e kaluar, i ka zënë në befasi autoritetet. Dy vjet pas fitores kundër Shtetit Islamik, gjendja e sigurisë është më e mirë se më parë, por niveli i korrupsionit është i lartë, ka shumë papunësi dhe shërbimet publike janë të dobëta.

Plani me 17 pika i kryeministrit Adel Abdul Mahdi erdhi si rezultat i një takimi emergjent të kabinetit qeveritar të shtunën në mbrëmje.

Në këtë plan përfshihet pagesa e pjesshme e shpenzimeve të përditshme për njerëzit e varfër, shtimi i ndihmave sociale për personat e papunësuar si dhe programet e trajnimit dhe huat e vogla për të rinjtë.

Familjet e personave të vrarë gjatë protestave gjithashtu do të dëmshpërblehen dhe ndaj tyre do të ketë përkujdesje njësoj si ndaj familjeve të forcave të vrara në luftë, shkruan “Reuters”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat