Ushtarët kinezë në Hong Kong paralajmërojnë protestuesit "Mbani pasoja për veprimet tuaja"

Azia

Ushtarët kinezë në Hong Kong paralajmërojnë protestuesit "Mbani pasoja për veprimet tuaja"

Më: 6 tetor 2019 Në ora: 22:17
Foto

Ushtarët kinezë lëshuan një paralajmërim për protestuesit e Hong Kongut të dielën që shkëlqyen lazer në kazermat e tyre në qytet, në ndërveprimin e parë të drejtpërdrejtë me forcat ushtarake kontinentale në katër muaj demonstrime antiqeveritare, raporton Reuters.

Garnizoni i Ushtrisë Liblirimtare të Popullit (PLA) në rrethin Kowloon paralajmëroi një turmë prej disa qindra protestuesve se mund të arrestoheshin për shënjestër të trupave të saj dhe mureve të kazermave me drita lazer.

Një oficer bërtiti përmes një kantautori në kantonin e thyer - gjuha kryesore e Hong Kongut - "Mbani pasoja për veprimet tuaja".

Paralajmërimet nga ushtria (PLA) erdhi pasi mitingjet ku morën pjesë dhjetëra mijëra protestues më herët të dielën përfunduan në përleshje të dhunshme në disa lokacione. Policia gjuajti gaz lotësjellës dhe u ngarkua me turmë turmat, ndërsa disa demonstrues hodhën tulla dhe bomba benzine në polici ndërsa binte nata.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat