Protestuesit e Hong Kongut shkatërrojnë zyrën e agjencisë Xinhua - Bota Sot
Protestuesit e Hong Kongut shkatërrojnë zyrën e agjencisë Xinhua

Azia

Protestuesit e Hong Kongut shkatërrojnë zyrën e agjencisë Xinhua

Më: 2 nëntor 2019 Në ora: 20:46
Foto

Policia gjuajti gaz lotsjellës ndaj protestuesve të veshur me të zeza në të gjithë Hong Kongun të shtunën, pasi i vuri zjarr stacioneve të metrosë dhe ndërtesave të vandalizuara, përfshirë agjensinë zyrtare të lajmeve të Kinës Xinhua, në disa nga dhuna më e keqe për të goditur qytetin brenda disa javësh, raporton Reuters.

Më parë, policia kishte përdorur gjithashtu gaz lotsjellës në një park në qendër të qytetit ku mijëra protestues - shumë të zemëruar nga ato që thonë se kanë qenë një përgjigje e duarve të rënda të policisë gjatë pesë muajve të demonstratave antiqeveritare - ishin mbledhur në një pasdite me diell.

Grupe të vogla të protestuesve të maskuar më pas u larguan për në rrethin qendror të biznesit, përmes rrugëve duke vendosur dritë në barrikadat e rrugëve dhe duke goditur bomba të benzinës.

Protestuesit janë të zemëruar nga ndërhyrja e perceptuar kineze me liritë e Hong Kongut, përfshirë sistemin e tij ligjor, pasi qyteti u kthye nga sundimi britanik në kinez në 1997. Kina mohon akuzën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat