Qeveria e Jordanisë jep dorëheqje - Bota Sot
Qeveria e Jordanisë jep dorëheqje

Azia

Qeveria e Jordanisë jep dorëheqje

Më: 4 nëntor 2019 Në ora: 18:11
Omar al-Razzaz

Kabineti i Jordanisë të hënën dha dorëheqjen përpara një riorganizimi qeveritar që pritet në ditët e ardhshme, tha agjensia shtetërore e lajmeve, raporton Reuters.

Zyrtarët thonë se riorganizimi do të forcojë mandatin e kryeministrit Omar al-Razzaz për të përshpejtuar reformat ekonomike, të konsideruara si vendimtare për të nxitur rritjen në vendin e borxhit.

Razzaz u citua nga agjensia shtetërore e lajmeve Petra duke thënë se masa ishte e nevojshme "për të përballuar sfidat e periudhës së ardhshme".

Nuk ishte e qartë se sa i gjerë do të ishte riorganizimi, por një zyrtar tha që nuk do të ndikojë në portofolet kryesore, por të përqëndrohet në bashkimin e disa ministrive për të menaxhuar punën e mbeturinave dhe për të ndalur shpenzimet.

Razzaz është përpjekur të rigjallërojë besimin në një vend ku shumë fajësojnë qeveritë e njëpasnjëshme për dështimin e përmbushjes së premtimeve për ringjallje, e cila është mbërthyer në rreth 2 përqind, për të ulur mbeturinat dhe frenuar korrupsionin.

Ekonomia e Jordanisë është goditur gjithashtu nga konflikti rajonal, i cili ka peshuar ndjenjën e investitorëve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat