Sulmuesi godet me thikë 8 persona në vendin e popullarizuar turistik jordanez

Azia

Sulmuesi godet me thikë 8 persona në vendin e popullarizuar turistik jordanez

Më: 6 nëntor 2019 Në ora: 15:55
Foto

Një sulmues i vetëm të mërkurën goditi me thikë tetë persona, përfshirë katër turistë të huaj dhe udhëzuesin e tyre të udhëtimit, në një sit popullor arkeologjik në Jordaninë veriore, thanë zyrtarët e sigurisë, raporton AP.

Incidenti në Jerash, një nga destinacionet më të vizituara të vendit, kërcënoi të hidhte hije mbi industrinë jetësore të turizmit të vendit.

Të plagosurit përfshinin tre turistë meksikanë dhe një grua zvicerane, sipas një zëdhënësi të zyrës së Sigurisë Publike në Jordan. Së bashku me udhëzuesin e turneut, tre jordanezë të tjerë, përfshirë dy oficerë të sigurimit dhe një shofer autobusi, u lënduan gjithashtu para se sulmuesi të nënshtrohej dhe të arrestohej.

Zyra tha se dy persona, një grua meksikane dhe një oficer jordanez i sigurisë, ishin në gjendje të rëndë dhe u dërguan në kryeqytet, Aman, me helikopter. Jerash është afërsisht 60 kilometra në veri të kryeqytetit.

Autoritetet meksikane dhe zvicerane nuk thanë menjëherë asgjë në lidhje me sulmin në Jordan.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat