Një numër i fermerëve indianë u arrestuan për shkak të zjarreve

Azia

Një numër i fermerëve indianë u arrestuan për shkak të zjarreve

Më: 7 nëntor 2019 Në ora: 11:40
Foto

Më shumë se 80 fermerë janë arrestuar në veri të Indisë për ndezjen e zjarreve që kontribuan në krizën e fundit të ndotjes në New Delhi dhe qytete të tjera, thanë zyrtarët të enjten.

Djegia pas korrjes së kungujve të bimëve mbulon rrjedhjet e rajonit në tym helmues, i cili ndërthuret me emetimet e makinave dhe fabrikave për ta kthyer Delhi në kryeqytetin më të ndotur në botë.

Gjykata e lartë e Indisë këtë javë urdhëroi një sulm ndaj djegies së paligjshme të rrënojave, por zjarret vazhduan nëpër shtetet Punjab dhe Haryana - me shumë filluan natën për të provuar dhe shmangur zbulimin, shkruan France24.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat