Përgjaket sërish Rripi i Gazës, 69 të plagosur nga përplasjet mes palestinezëve dhe izraelitëve - Bota Sot
Përgjaket sërish Rripi i Gazës, 69 të plagosur nga përplasjet mes palestinezëve dhe izraelitëve

Azia

Përgjaket sërish Rripi i Gazës, 69 të plagosur nga përplasjet mes palestinezëve dhe izraelitëve

Më: 9 nëntor 2019 Në ora: 07:29
Rripi i Gazës

Rripi i Gazës vazhdon të ketë përplasje të përgjakshme mes palestinezëve dhe izraelitëve.

Së fundmi ka ndodhur një tjetër përplasje ku 69 palestinezë janë plagosur si pasojë e intervenimit të ushtarëve izraelitë ndaj protestave paqësore të “Marshit të Kthimit të Madh” në Rripin e Gazës nën bllokim.

Në njoftimin e bërë nga Ministria e Shëndetësisë në Gazë thuhet se në intervenimin e ushtarëve izraelitë ndaj protestave paqësore janë plagosur 69 palestinezë prej të cilëve 29 me plumba të vërtetë dhe pjesë nga shrapnelë.

Kujtojmë se që nga 30 marsi i vitit të kaluar, palestinezët në kufirin e Rripit të Gazës organizojnë protesta paqësore me moton “Marshi i Kthimit të Madh”, me anë të të cilave kërkojnë kthimin në territoret nga ku u dëbuan, si dhe heqjen e bllokadës së Gazës të imponuar në vitin 2006.

Por të sheshpta kanë qenë sulmet sidomos të izraelitëve të cilat kanë shkaktuar viktima.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat