Në Hong Kong janë arrestuar 6 ligjvënës pro-demokracisë - Bota Sot
Në Hong Kong janë arrestuar 6 ligjvënës pro-demokracisë

Azia

Në Hong Kong janë arrestuar 6 ligjvënës pro-demokracisë

Më: 9 nëntor 2019 Në ora: 18:32
Foto

Policia në Hong Kong tha të shtunën se ka arrestuar dhe akuzuar gjashtë ligjvënës pro-demokracisë, një veprim që mund të përshkallëzojë tërbimin publik një ditë pas vdekjes së një studenti të universitetit, i lidhur me muaj për protesta antiqeveritare në territorin gjysmë-autonom të Kinës, shkruan AP.

Protestuesit e tërhoqën zemërimin e tyre për vdekjen e Chow Tsz-Lok dhe u zotuan të mos heqin dorë nga rezistenca e tyre në një tubim lutjeje të aprovuar nga policia të shtunën në mbrëmje, me thirrje të shpeshta të "njerëzve të Hong Kongut, hakmarrjes" dhe "Hong Kongut të Lirë".

22-vjeçari vdiq të premten, duke iu nënshtruar lëndimeve katër ditë pasi ra nga një garazh parkimi kur policia gjuajti gaz lotësjellës gjatë përleshjeve me protestuesit. Edhe pse rrethanat e vdekjes së tij janë të paqarta, shumë fajësojnë policinë që është akuzuar për taktika të duarve të rënda që nga fillimi i trazirave në qershor, përfshirë përdorimin e gjerë të gazit lotësjellës dhe llak piper.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat