Rouhani: Po punojmë për të parandaluar luftën - Bota Sot
Rouhani: Po punojmë për të parandaluar luftën

Azia

Rouhani: Po punojmë për të parandaluar luftën

Më: 16 janar 2020 Në ora: 12:35
Hassan Rohani

Presidenti i Iranit Hassan Rohani deklaroi sot se po punon çdo ditë për të ndaluar luftën, disa ditë pas përballjes reciproke në Irak të Uashingtonit dhe Teheranit.

“Qeveria po punon përditë për të parandaluar një përballjes ushtarake ose luftën dhe ky është edhe shqetësimi im i përditshëm”, tha Rouhani, gjatë një fjalimi në televizion.

Rouhani bëri komentet e tij, kur Teherani sulmoi objektivat ushtarake amerikane në Irak më 8 janar, në shenjë hakmarrjeje për eliminimin nga ana e Uashingtonit e gjeneralit iranian Qassem Soleimani.

Kjo rritje e fundit e tensioneve ngjalli thirrje botërore për ulje të tensioneve, nga frika e një përhapjeje të gjerë në Lindjen e Mesme.

Presidenti Rouhani se Irani e kishte marrë shpërblimin e tij ushtarak ndaj vrasjes së gjeneralit Soleimani nëpërmjet sulmeve me raketa kundër bazave irakiane të përdorura nga ushtria amerikane.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat