Azia në alarm maksimal përballë virusit të ri - Bota Sot
Azia në alarm maksimal përballë virusit të ri

Azia

Azia në alarm maksimal përballë virusit të ri

Më: 21 janar 2020 Në ora: 13:10
Foto ilustrim

Shumë vende të Azisë kanë riforcuar sot kontrollet e tyre përballë përhapjes së virusit të ri, i ngjashëm me SARS-in, që ka shkaktuar tashmë vdekjen e gjashtë personave në Kinë dhe ka rritur frikën për një krizë sanitare botërore.

Nga Bangkoku në Hong Kong, nga Singapori në Sidnej, autoritetet po kryejnë kontrolle sistematike me mbërritjen e fluturimeve nga zonat me rrezik, pasi Pekini konfirmoi që ky koronavirus i ri ishte transmetuar përmes qenieve njerëzore.

Kina ka regjistruar 77 raste duke e çuar numrin total në rreth 300, ndërkohë që sëmundja ka shkaktuar tre viktima të tjera në Wuhan.

Epidemia ka prekur disa persona të tjerë në Japoni, Korenë e Jugut dhe në Tajlandë.

“Rreth 922 pacientë mbeten nën vëzhgim në spitalet kineze”, sipas shifrave të komunikuara nga autoritetet shëndetësore.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) do të mblidhet nesër për të vendosur nëse duhet shpallur një urgjencë për shëndetin publik në nivel global.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat