Gruaja e parë hyn në akademinë nëndetëse të Japonisë - Bota Sot
Gruaja e parë hyn në akademinë nëndetëse të Japonisë

Azia

Gruaja e parë hyn në akademinë nëndetëse të Japonisë

Më: 22 janar 2020 Në ora: 11:24
Foto ilustrim

Studentja e parë femër u pranua në akademinë kombëtare të nëndetëseve japoneze të mërkurën pas përfundimit të një ndalimi për gratë në nëndetëse të vendit, shkruan AFP.

Saki Takenouchi, 26 vjeç, hyri në akademi në një rajon perëndimor të Hiroshima së bashku me rreth 20 burra të tjerë, pasi Forca e Vetë-Mbrojtjes Detare në Japoni rrëzoi kufizimet e mëparshme.

"Shpresoj të mos bëj shumë presion mbi veten time si gruaja e parë," u tha ajo gazetarëve.

"Në vend të kësaj shpresoj të punoj me shokët e mi të klasës dhe të stërvitem për t'u bërë një anëtar i ekuipazhit nëndetëse."

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat