Maska, dezinfektues në furnizim të ulët derisa përhapet virusi në Kinë - Bota Sot
Maska, dezinfektues në furnizim të ulët derisa përhapet virusi në Kinë

Azia

Maska, dezinfektues në furnizim të ulët derisa përhapet virusi në Kinë

Më: 22 janar 2020 Në ora: 12:21
Foto ilustrim

Farmacitë në Pekin dhe Shanghai po përdorin maska kirurgjikale dhe dezinfektues të mërkurën ndërsa një virus i ri vdekjeprurës i ngjashëm me SARS ka marrë përmasa të gjera, raporton AFP

Më shumë njerëz se zakonisht u panë të veshur me maska në rrugë dhe disa dyqane që AFP i vizitoi i kishte mbaruar pa humbur - për hidhërimin e klientëve.

Nxitimi për të rritur masat mbrojtëse kundër koronavirusit të ri erdhi pasi ajo infektoi më shumë se 400 njerëz në të gjithë Kinën.

Sëmundja, e zbuluar për herë të parë në qytetin qendror të Wuhan, po përhapet po aq sa qindra miliona njerëz marrin me trena, aeroplanë dhe autobusë të mbushur në të gjithë vendin, gjatë rrugës për t'u ribashkuar me familjen dhe miqtë për periudhën festive.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat