Protesta në New Delhi kundër ligjit të shtetësisë të Indisë përpara vizitës së Trump

Azia

Protesta në New Delhi kundër ligjit të shtetësisë të Indisë përpara vizitës së Trump

Më: 24 shkurt 2020 Në ora: 00:26
Foto ilustrim

Policia përdori gaz lotsjellës për të shpërndarë turma të mëdha në kryeqytetin e Indisë, New Delhi të dielën, në shpërthimin e fundit të dhunës në protesta mbi një ligj të ri të shtetësisë, thanë zyrtarët e policisë.

Qindra njerëz që mbështesin ligjin e ri u përleshën me ata që e kundërshtuan atë, me dy grupet duke u shkrirë njëri-tjetrin me gurë në zonën e Maujpur në pjesën verilindore të qytetit, sipas pamjeve televizive, raporton Reuters.

"Duhet të ketë disa vagabonda të gabuar që duan të prishin paqen në zonë. Ne do t'i identifikojmë ata dhe do të ndërmarrim veprime kundër tyre, "u tha Alok Kumar, një zyrtar i lartë i policisë në Delhi, para gazetarëve për protestën.

Mirëpo ai shton se "situata është nën kontroll tani".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat