Koronavirusi/ Reporterët pa Kufij: Kina të ndalojë censurimin e informacionit - Bota Sot
Koronavirusi/ Reporterët pa Kufij: Kina të ndalojë censurimin e informacionit

Azia

Koronavirusi/ Reporterët pa Kufij: Kina të ndalojë censurimin e informacionit

Më: 24 shkurt 2020 Në ora: 14:53
Kinë

Reporterët pa Kufij (RSF) i bën thirrje qeverisë kineze të ndalojë pengimin e gazetarëve që mbulojnë epideminë e koronavirusit dhe thekson se vetëm transparenca e plotë do të ndihmojë për të shmangur përhapjen e thashethemeve që përkeqësojnë krizën.

Megjithëse virusi vazhdon të përhapet, pasi infektoi tani afro 80,000 njerëz (kryesisht në Kinë) dhe vrau më shumë se 2.600, autoritetet kineze vazhdojnë të censurojnë informacione të caktuara në lidhje me epideminë. Në fillim të shkurtit, ata arrestuan dy gazetarë, Chen Qiushi dhe Fang Bin, dy komentues politikë, Guo Quan dhe Xu Zhiyong, dhe vendosën një të tretë, Xu Zhangrun, nën arrest shtëpiak.

Në të njëjtën kohë, autoritetet kanë shtrënguar ndjeshëm kontrollin në mediat sociale dhe grupet e diskutimit, ku disa gazetarë dhe blogerë kishin guxuar të postonin raporte të pavarura, dhe ku shumë përdorues të Internetit nuk po hezitonin më të shprehnin zemërimin e tyre dhe të kërkonin fundin e censurës.

RSF u kërkon autoriteteve kineze të lejojnë mediat të bëjnë punën e tyre për raportimin e lajmeve pa pengesa.

“Censura është kundër-produktive në luftën kundër një epidemie dhe mund ta përkeqësojë atë ose madje mund ta ndihmojë atë për ta kthyer atë në një pandemi,” tha Cédric Alviani, kreu i tryezës së RSF-së në Azinë Lindore.

“Vetëm transparenca e plotë do t’i mundësojë Kinës të minimizojë përhapjen e thashethemeve të rreme dhe të bindë popullatën të ndjekë udhëzimet e shëndetit dhe sigurisë të rekomanduara për frenimin e epidemisë.”

Qeveria kineze është kritikuar shumë si brenda dhe jashtë vendit për trajtimin e saj të errët dhe burokratik të krizës së koronavirusit.
Gjykata më e lartë e Kinës, Gjykata e Lartë e Popullit, njohu në fund të janarit në një deklaratë në llogarinë e saj WeChat se arrestimet në 1 janar të tetë mjekëve të akuzuar për përhapjen e thashethemeve – përfshirë Li Wenliang, i cili vdiq si pasojë e virusit në fillim të shkurtit – mund të ketë kontribuar në dobësimin e përgjigjes ndaj epidemisë.

Fakti që mediat kineze kontrollohen nga Partia Komuniste dhe shpesh detyrohen të transmetojnë propagandën e saj, gjithashtu ka lehtësuar qarkullimin e thashethemeve të rreme për origjinën e epidemisë dhe mënyrën e mbrojtjes së vetvetes.

Kina renditet e 177-ta nga 180 vendet në Indeksin e Lirisë së Shtypit Botëror të RSF 2019.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat