Shtatë të vrarë, dhe dhjetëra të plagosur protestë indiane

Azia

Shtatë të vrarë, dhe dhjetëra të plagosur protestë indiane

Më: 25 shkurt 2020 Në ora: 07:55
Foto

Të paktën shtatë njerëz u vranë dhe rreth 150 u plagosën në përleshjet të hënën në kryeqytetin Indian gjatë protestave për një ligj të ri për shtetësinë, i tha një zyrtar policie të martën Reuters.

"Shtatë persona përfshirë një drejtues të policisë në Delhi kanë vdekur," tha Anil Mittal, një oficer policie në Delhi, duke shtuar se rreth 150 persona u plagosën në dhunën të hënën.

Përplasjet shpërthyen midis mijëra duke demonstruar për dhe kundër ligjit të ri të shtetësisë. Policia përdori gaz lotsjellës dhe granata tymi, por luftoi për të shpërndarë turmat që hedhin gurë, raporton Reuters.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat