Shkon në 20 numri i vdekjeve nga trazirat në New Delhi

Azia

Shkon në 20 numri i vdekjeve nga trazirat në New Delhi

Më: 26 shkurt 2020 Në ora: 10:59
Foto

Të paktën 20 njerëz u vranë dhe 189 u plagosën në tre ditë përleshje në New Delhi që përkoi me vizitën e parë shtetërore të Presidentit amerikan Donald Trump në Indi, me numrin e vdekjeve që pritet të rritet ndërsa spitalet vazhdojnë të marrin të plagosurit, thanë autoritetet të mërkurën, raporton Ap.

Dhuna midis turmave hindu dhe muslimanët që protestojnë ndaj një ligji të ri të qytetarisë që gjurmon shpejt natyralizimin për pakicat fetare të lindura nga të gjitha besimet kryesore në Azinë e Jugut, përveç Islamit. Qeveria ka ndaluar asamblenë publike në zonat e prekura.

Ndërsa trazirat kishin mbërthyer verilindorin e New Delhi, Kryeministri Narendra Modi priti me ceremoni të lavdishme për Trump, duke përfshirë një tubim në shtetin e tij të Gujarat ku morën pjesë më shumë se 100,000 njerëz dhe nënshkrimin e një marrëveshje për të blerë më shumë se 3 miliard dollarë helikopterë amerikanë dhe të tjera pajisje ushtarake.

Të mërkurën, Modi theu heshtjen e tij për përleshjet, duke bërë thirrje në Twitter se "paqja dhe harmonia janë thelbësore për etikën e Indisë. Unë u bëj thirrje motrave dhe vëllezërve të Delhi që të ruajnë paqen dhe vëllazërinë në çdo kohë . "

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat