Ilaçi japonez për grip del efikas për trajtimin e koronavirusit - Bota Sot
Ilaçi japonez për grip del efikas për trajtimin e koronavirusit

Azia

Ilaçi japonez për grip del efikas për trajtimin e koronavirusit

Më: 18 mars 2020 Në ora: 10:31
Foto ilustrim

Autoritetet mjekësore në Kinë kanë sqaruar se një ilaç i përdorur në Japoni për të trajtuar llojet e reja të gripit ka ndihmuar edhe pacientët me koronavirus.

Autoritetet mjekësore në Kinë kanë thënë se një ilaç i përdorur në Japoni për të trajtuar llojet e reja të gripit duket se ishte efektiv në pacientët me koronavirus, thanë të mërkurën media japoneze.

Zhang Xinmin, një zyrtar në ministrinë e shkencës dhe teknologjisë së Kinës, tha se favipiravir, i zhvilluar nga një degë të Fujifilm, kishte prodhuar rezultate inkurajuese në provat klinike në Wuhan dhe Shenzhen që përfshinin 340 pacientë.

“Ka një shkallë të lartë sigurie dhe është qartë efektive në trajtim,” u tha Zhang gazetarëve të martën.

Pacientët të cilëve u është dhënë ilaçi në Shenzhen u kthyen negativë për virusin, pas rreth katër ditësh pasi u bënë pozitiv, krahasuar me një mesatare prej 11 ditësh për ata që nuk mjekoheshin me ilaçin, tha transmetuesi publik NHK.

Për më tepër, rrezet X konfirmuan përmirësime në gjendjen e mushkërive në rreth 91% të pacientëve që ishin trajtuar me favipiravir, krahasuar me 62% ose ata pa ilaç.

Fujifilm Toyama Chemical, e cila zhvilloi ilaçin – i njohur gjithashtu si Avigan – në vitin 2014, nuk ka pranuar të komentojë pretendimet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat