Koreja e Veriut pretendon se e ka pushtuar koronavirusin, por a i beson dikush? - Bota Sot
Koreja e Veriut pretendon se e ka pushtuar koronavirusin, por a i beson dikush?

Azia

Koreja e Veriut pretendon se e ka pushtuar koronavirusin, por a i beson dikush?

Më: 18 mars 2020 Në ora: 11:41
Foto ilustrim

Koreja e Veriut pretendon se nuk ka asnjë rast me koronavirus, por problemi qëndron se pak kush i beson.

Koreja e Veriut ka deklaruar në mënyrë triumfale se ka zero raste të COVID-19, një virus që është shndërruar në një pandemi globale dhe ka mbyllur shtete të shumta, shkruan “Fox News”.

Problemi me lajmërimin nga Kim Jong Un, megjithatë është se askush nuk i beson atyre.

Koreja e Veriut kufizohet nga Kina dhe Koreja e Jugut, dy nga vendet më të goditura në botë. Të hënën, Kina njoftoi se kishte 81.036 raste të COVID-19 dhe më shumë se 3.200 vdekje.

Koreja e Jugut, e cila ka politikën më agresive në botë, ka rënë shumë më mirë. Ekspertët globalë të shëndetit kanë vlerësuar aftësinë e Koresë së Jugut për të testuar shumë nga banorët e saj.

Vendi kishte ekzaminuar më shumë se një çerek milion njerëz, që përkthehet afërsisht në një provë për çdo 200 banorë. Lajmet që rastet e reja në Korenë e Jugut kohët e fundit janë barazuar, po bëjnë që disa liderë ndërkombëtarë të përsërisin qasjen e Koresë së Jugut, transmeton lajmi.net.

Koreja e Veriut ndoshta nuk është një nga ato vende pasi refuzon të pranojë se dikush e ka atë, megjithë shumë prova anekdotike për të kundërtën.

“Është e pamundur që Koreja e Veriut të mos ketë një rast të vetëm të koronavirusit,” tha Jung H. Pak, një ish-analist i CIA në Korenë e Veriut, për Fox News.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat