Tajlanda shpall gjendje të jashtëzakonshme duke filluar nga nesër deri më 30 prill - Bota Sot
Tajlanda shpall gjendje të jashtëzakonshme duke filluar nga nesër deri më 30 prill

Azia

Tajlanda shpall gjendje të jashtëzakonshme duke filluar nga nesër deri më 30 prill

Nga: E.B Më: 25 mars 2020 Në ora: 13:10
Ilustrim

Një gjendje e jashtëzakonshme për Tajlandën do të hyjë në fuqi duke filluar nga nesër, pasi vendi lufton kundër shpërthimit të koronavirusit, njoftoi të mërkurën Kryeministri Prayut Chan-o-cha.

Gjendja e jashtëzakonshme do të jetë në fuqi deri më 30 prill.

Prayut tha se furnizimet me ushqim dhe nevojat e tjera do të jenë në dispozicion siç duhet dhe u bëri thirrje qytetarëve që të respektojnë urdhrin për të parandaluar përhapjen e virusit në komunitet, megjithatë, ai nuk specifikoi se cilat masa të reja do të zbatohen.

"Disa mund të mendojnë se humbasin të drejtat dhe lirinë e tyre, por kjo është për të mbrojtur ty, jetën e familjes suaj dhe atë të çdo tajlandezi," tha ai.

Ai shtoi se nëse të gjithë e kuptoni dhe respektoni këtë gjë kjo pandemi do të mund të kalohet më shpejtë, raportoi CNN, transmetoi Bota Sot.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat