Koreja e Jugut befason me numrin e vogël të rasteve të reja me koronavirus - Bota Sot
Koreja e Jugut befason me numrin e vogël të rasteve të reja me koronavirus

Azia

Koreja e Jugut befason me numrin e vogël të rasteve të reja me koronavirus

Më: 6 prill 2020 Në ora: 08:18
Ilustrim

Koreja e Jugut është duke e menaxhuar mirë pandeminë e koronavirusit.

Koreja e Jugut po e zgjat vendimin e saj për distancimin shoqëror edhe për dy javë deri në 19 prill, pasi numri i rasteve të reja të koronavirusit në vend ra në nivelin më të ulët brenda gjashtë javëve, raporton CNN.

Të hënën, vendi raportoi 47 raste të reja, hera e parë që nga 18 shkurt që numri ka rënë nën 50, sipas Qendrave të Koresë së Jugut për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (KCDC).

Sidoqoftë, Kim Ganlip, Zëvendës Ministri i Shëndetit në vend, tha se do të ishte “shumë shpejt nëse do të tregoni nëse infeksioni është në një tendencë në rënie vetëm nga ky numër”, duke vërejtur se ka pasur gjithashtu një sasi të zvogëluar të testimeve gjatë fundjavës.

Të gjitha objektet fetare, palestrat e brendshme, dhe objektet rekreative si bare dhe dhoma karaoke do të mbyllen për dy javë të tjera, njoftoi të shtunën Kryeministri i Koresë së Jugut Chung Sye-kyun.

Numri i rasteve të reja të infeksionit të përditshëm do të duhet të mbetet nën 50 për qeverinë të konsiderojë një fund të fushatës së distancës sociale, tha ai.

Që nga e hëna, Koreja e Jugut ka raportuar 10.284 raste të konfirmuara dhe 186 vdekje nga koronavirusi.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat