51 pacientë të shëruar nga koronavirusi rezultojnë pozitiv për virusin sërish në Korenë e Jugut - Bota Sot
51 pacientë të shëruar nga koronavirusi rezultojnë pozitiv për virusin sërish në Korenë e Jugut

Azia

51 pacientë të shëruar nga koronavirusi rezultojnë pozitiv për virusin sërish në Korenë e Jugut

Më: 6 prill 2020 Në ora: 17:33
Foto ilustrim

Pesëdhjetë e një njerëz që u shëruan nga koronavirusi në Korenë e Jugut, përsëri kanë rezultuar pozitiv në testin për COVID-19.

Pacientët – nga qyteti i goditur më së shumti, Daegu – u futën në karantinë pasi u diagnostikuan me virusin, dhe më pas u testuan përsëri pozitivisht përsëri ditët kur u lëshuan, raporton Daily Mail.

Qendrat e Koresë për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (KCDC) thanë se virusi ka të ngjarë të ‘riaktivizohet’ tek pacientët e infektuar.

Shkencëtarët në organin shëndetësor të drejtuar nga qeveria besojnë se virusi mund të qëndrojë i fjetur në nivele të pazbulueshme në qelizat njerëzore.

Ata thonë se për arsye të panjohura grimcat virale pastaj mund të riaktivizohen dhe të fillojnë të sulmojnë mushkëritë për së dyti.

Por nuk ka asnjë provë që të vërtetojë se virusi vepron në këtë mënyrë dhe studimet tek majmunët në të vërtetë kanë treguar të kundërtën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat