Rriten tensionet, shkëmbim zjarri mes trupave të Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut - Bota Sot
Rriten tensionet, shkëmbim zjarri mes trupave të Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut

Azia

Rriten tensionet, shkëmbim zjarri mes trupave të Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut

Më: 3 maj 2020 Në ora: 07:28
Foto ilustrim

Korea e Veriut dhe e Jugut kanë shkëmbyer zjarr në pikën kufitare. Sipas një deklaratë të ushtrisë së Koresë se Jugut, ushtria e Koresë së Veriut qëlloi me armë drejt një roje në pikën kufitare në qytetin Cheorwon.

Nuk raportohet për viktima nga ana e Koresë së Jugut. ‘Si kundërpërgjigje Korea e Jugut qëlloi në dy raunde si dhe dhamë njoftimin paralajmërues sipas manualit tonë’- thuhet në deklaratën e ushtrisë.

Një zyrtar tha se Korea e Jugut po përpiqet të kontaktojë më Korenë e Veriut. Akoma nuk dihet e çfarë e provokoi këtë shkëmbim zjarri. Kujtojmë që kjo është hera e parë në 5 vitet e fundit që trupat e Koresë së Veriut qëllojnë drejtpërdrejt ndaj trupave të Koresë së Jugut.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat