Kina lëshon në orbitë një satelit të quajtur “Wuhan” - Bota Sot
Kina lëshon në orbitë një satelit të quajtur “Wuhan”

Azia

Kina lëshon në orbitë një satelit të quajtur “Wuhan”

Më: 13 maj 2020 Në ora: 12:21
Sateliti

Kina lëshon në orbitë dy satelitët e parë nga 80 në total, pjesë e projektit “Internet of Things”, të cilët do të shërbejnë për një sërë qëllimesh, që nga komunikimi e deri te monitorimi ambiental.

Një nga dy satelitët është pagëzuar me emrin “Wuhan”, për të bërë homazh për sakrificën e banorëve të qytetit kinez, në luftë me koronavirusin.

Dy satelitët u lëshuan me vektor Kuaizhou-1A.

Image

Në to shkruhet “Wuhani heroik, Kina e madhe” dhe “Homazh ndaj punonjësve të shëndetësisë”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat