Akuzat e reja nga Trump, vjen reagim i ashpër nga Kina - Bota Sot
Akuzat e reja nga Trump, vjen reagim i ashpër nga Kina

Azia

Akuzat e reja nga Trump, vjen reagim i ashpër nga Kina

Më: 19 maj 2020 Në ora: 10:39
Donald Trump, Zhao Lijian

Kina ka reaguar ndaj akuzave të reja nga presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump.

Kina tha që Shtetet e Bashkuara po përpiqeshin të zhvendosnin fajin për keqpërdorimin e vetë krizës Covid-19, duke iu përgjigjur letrës së presidentit Donald Trump duke kërcënuar se do të ndalonte fondet për Organizatën Botërore të Shëndetit, raporton Reuters.

Trump kërcënoi të rishqyrtojë anëtarësimin e Shteteve të Bashkuara në OBSH nëse organizata nuk do të angazhohej për përmirësime brenda 30 ditësh, dhe tha se trupi kishte treguar një “mungesë alarmante të pavarësisë” nga Kina.

Zëdhënësi i ministrisë së jashtme kineze, Zhao Lijian, u tha gazetarëve të martën se Shtetet e Bashkuara po përpiqeshin të njollosnin Kinën dhe kishin gabuar llogaritjen duke u përpjekur të përdorin Kinën për të shmangur përgjegjësinë e saj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat