Ishte rrëmbyer në një hotel, prindërit tani gjejnë djalin e tyre – tregohet se si kishte ndodhur ngjarja 32 vjet më parë - Bota Sot
Ishte rrëmbyer në një hotel, prindërit tani gjejnë djalin e tyre – tregohet se si kishte ndodhur ngjarja 32 vjet më parë

Azia

Ishte rrëmbyer në një hotel, prindërit tani gjejnë djalin e tyre – tregohet se si kishte ndodhur ngjarja 32 vjet më parë

Më: 19 maj 2020 Në ora: 11:56
Familja që iu rrëmbye djali

Një çift kinez, djali i të cilit u rrëmbye në një hotel në vitin 1988 janë ribashkuar me të pas 32 vjetësh.

Sipas medieve të huaja, Mao Yin u rrëmbye në moshën dy vjeç, ndërsa babai i tij ndaloi ta marrë pak ujë gjatë rrugës për në shtëpi nga çerdhe.

Prindërit e tij kontrolluan vendin për të dhe nëna e tij shpërndau më shumë se 100,000 fletushka.

Familja u ribashkua në një konferencë shtypi të policisë të hënën, dhe djali – tani 34 vjeç – tha se ai planifikonte të kalonte kohë me prindërit e tij.

“Do të doja të falënderoja dhjetëra mijëra njerëz që na ndihmuan”, tha Li Jingzhi, nëna e djalit.

Siç bëhet e ditur, ai lindi në 23 shkurt 1986 dhe në një intervistë me South China Morning Post në janar – para se të gjente – nëna e tij e quajti atë një fëmijë “shumë të zgjuar, të lezetshëm dhe të shëndetshëm”.

Dhe ngjarja kishte ndodhur më 17 tetor 1988, kur babai i tij, Mao Zhenjing, po e sillte në shtëpi nga çerdhet në qytetin Xian në provincën Shaanxi.

Djali kërkoi ujë, kështu që ata u ndalën në hyrje të një hoteli pranë të cilit ai ishte rrëmbyer, derisa babai po kërkonte ujë.

Familja kontrolloi brenda dhe rreth Xian, duke vendosur postera.

Madje zonja Li e la punën e saj për të kërkuar djalin e saj – duke shpërndarë rreth 100,000 fletushka në më shumë se 10 provinca dhe bashki – pa sukses.

Në vitin 2007, zonja Li filloi angazhimin vullnetarisht me një grup të quajtur “Baby Come Back Home”, për të ndihmuar prindërit e tjerë të kërkojnë fëmijët e tyre të humbur.

Si u gjet Mao Yin?

Në prill, thanë mediat shtetërore, policia mori një lajmërim rreth një burri nga Provinca Sichuan në Kinën jug-perëndim – rreth 1.000 km (620 milje) nga Xian – i cili kishte birësuar një fëmijë vite më parë.

Policia gjeti të birësuarin, tani një 34-vjeçar, dhe u krye një test ADN për të parë nëse ai ishte i lidhur me Mao Zhenjing dhe Li Jingzhi – test i cili doli pozitiv.

Mao Yin – i cili ishte riemëruar si Gu Ningning – tani drejton një biznes të dekorimit të shtëpive.

Ai tha se nuk ishte i sigurt për të ardhmen, por do të kalonte kohën me prindërit e tij.

Policia tha se ai ishte shitur si fëmijë tek një çift pa fëmijë për 6,000 juanë (840 dollarë në paratë e sotme).

Siç thuhet më tej, zonja Li mori lajmin e mirë më 10 maj – Dita e Nënës në Kinë.

“Kjo është dhurata më e mirë që kam marrë ndonjëherë”, tha ajo.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat