Evakuimet masive në Indi dhe Bangladesh për shkak të ciklonit - Bota Sot
Evakuimet masive në Indi dhe Bangladesh për shkak të ciklonit

Azia

Evakuimet masive në Indi dhe Bangladesh për shkak të ciklonit

Më: 19 maj 2020 Në ora: 16:00
Foto

Miliona njerëz u zhvendosën për siguri të martën, si një nga ciklonet më të ashpra në dekada, të cilat presin të godsadin drejt Indisë dhe Bangladeshit, raporton France24.

Të dy vendet janë nën faza të ndryshme të bllokimit për shkak të sëmundjes, me infeksione ende në rritje.

Autoritetet në Bangladesh planifikuan të evakuojnë 2.2 milion njerëz, nga frika e ciklonit Amfan do të jetë më shkatërrues sesa Sidr në 2007, kur 3.500 njerëz vdiqën, kryesisht nga rritja e deteve duke tundur zona me shtresa të ulëta.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat