Një super ciklon godet Indinë dhe Bangladeshin

Azia

Një super ciklon godet Indinë dhe Bangladeshin

Më: 20 maj 2020 Në ora: 17:48
Pamje nga videoja

Një ciklon i fuqishëm Amfan goditi Indinë Lindore dhe Bangladeshin të mërkurën, dëmtoi shtëpi dhe argjinaturë dhe u pasua nga stuhitë përgjatë bregdetit, njoftuan autoritetet pas evakuimit të miliona njerëzve në mes të një pandemie koronavirus.

Një burrë 70-vjeçar vdiq kur një pemë ra në rrethin Bhola të Bangladeshit, tha një oficer policie. Bangladeshi ka evakuuar 2.4 milion banorë në strehimore.

650,000 njerëz të tjerë janë evakuuar nga shtetet indiane të Odysseus dhe Bengal Perëndimor, thanë autoritetet. Evakuimi u krye me gjithë një rritje të infeksioneve koronavirus.

Erërat po fryjnë me shpejtësi deri në 185 kilometra në orë, tha Mrutyunyay Mohapatra, drejtor i Institutit Indian Meteorologjik.

Mohapatra thotë se një stuhi e fuqishme mund të përmbytë Sundarbans, shtëpi për katër milionë njerëz dhe një zonë me pyll të dendur që konsiderohet si habitati i vetëm i mbetur për tigrat e Bengalit.

"Ne vlerësojmë se zonat dhjetë 15 kilometra larg bregdetit mund të përmbyten," tha Mohapatra.

Autoritetet në Bengalin Perëndimor dhe Odisha fqinje kanë pasur vështirësi të evakuojnë njerëzit në strehimore të përgatitura për karantinë në epideminë e koronavirusit, tha një zyrtar i ministrisë së brendshme.

Strehimorë shtesë u përgatitën në tregje dhe ndërtesa qeveritare, dhe maska u shpërndanë vendasve.

Policia në Bengalin Perëndimor thotë se disa banorë nuk kishin dëshirë të binin dakord për një evakuim nga frika se mos infektoheshin me koronavirus, ndërsa të tjerët nuk kishin dëshirë të linin bagëtitë e tyre.

Fermerët në Bangladesh janë ndihmuar për të lëvizur prodhimet e tyre dhe qindra mijëra kafshë në një zonë të ngritur.

Autoritetet në Bangladesh kanë njoftuar se kanë transferuar gjithashtu qindra refugjatë Rohingya nga Myanmar nga një ishull afër Gjirit të Bengalit në një strehë.

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat