Misteri i “Zyrës 39”, organizata nëntokësore që mban gjallë Kim Jong-un

Azia

Misteri i “Zyrës 39”, organizata nëntokësore që mban gjallë Kim Jong-un

Më: 23 maj 2020 Në ora: 18:32
Kim Jong-un

Shitja e produkteve luksoze, falsifikimet, trafiku i drogës dhe ari, dhe sulmet në internet, gjyshi i diktatorit të Koresë së Veriut ngriti departamentin sekret për të financuar regjimin 50 vjet më parë.

Pothuajse gjithçka në Korenë e Veriut ka të njëjtin krijues: Kim Il-sung, themeluesin e diktaturës dhe gjithashtu gjyshin e Kim jong-un. Zyra misterioze 39 ishte gjithashtu ideja e tij.

Zyrtarisht e quajtur Zyra 39 e Komitetit Qendror të Partisë Koreane të Punës, kjo organizatë sekrete u krijua në vitet 1970 për të mbledhur fonde për arkat mbretërore. Me të ardhurat e saj, dinastia e Kim arriti të ruajë lukset si dhe programet e saj të rrezikshme bërthamore.

Pas disa javësh mistere – madje edhe thashetheme që e lanë të vdekur Kim Jong-un, besohet se diktatori po mbahet në kompleksin e tij luksoz në Wonsan, një nga 17 pallatet e tij, i cili ka një stadium të vetin sportiv. Ai gjithashtu ka stacionin e saj të trenit nën pallatin e tij Pyongyang dhe një jaht luksoz.

Koreja e Veriut ka ndërtuar një arsenal me rreth 30 armë bërthamore dhe mijëra armë kimike dhe biologjike.

Por si e ka arritur luksin dhe armët sekrete, pasi vendi dihet se jeton në krizë të vazhdueshme ekonomike dhe nivele alarmante të varfërisë për shumicën e popullatës së saj? E gjitha kjo falë Zyrës 39.

Drejtuar nga motra e diktatorit, Kim Yo-jong – Zyra 39 është një departament misterioz, qëllimi i vetëm i të cilit është të mbledhë para me çfarëdo mënyre të mundshme.

Siç detajohet nga The Sun dhe CNN, lista e aktiviteteve klandestine të cilave iu është kushtuar është jashtëzakonisht serioze. Përfshinë kontrabandë ari, trafik droge, falsifikim të të gjitha llojeve të produkteve (përfshirë ilaçe) dhe pirateri kibernetike. Sipas ekspertëve të inteligjencës amerikane, Zyra 39 shkon nga 500 dollarë deri në 2 miliardë dollarë në vit, shkruan The Sun.

Në vitin 2003, shkruan gazeta, autoritetet australiane konfiskuan një dërgesë të Koresë së Veriut me 150 kilogramë heroinë, me vlerë 25 milionë dollarë, në bordin e anijes Koreane Pong Su. Sipas ekspertit të Koresë së Veriut, profesor Robert Kelly, “Trafikimi i drogës është një nga burimet kryesore të të ardhurave për regjimin e Kim Jong-un”.

Përveç narkotikëve, Zyra 39 është akuzuar gjithashtu për prodhimin e ilaçeve të falsifikuara. Në fakt, diktatura është implikuar në disa incidente në lidhje me dhunën e rreme, duke përfshirë arrestimin e vitit 2004 të një njeriu të lidhur me Pyongyang me 4,000 pilula të falsifikuara. Në një raport të vitit 2005 për Korenë e Veriut, Japonia pretendoi se Koreja e Veriut po prodhonte pilula të rreme viagra në fabrikat në Chonglin, për shitje në Hong Kong, Kinë dhe Lindjen e Mesme.

Gjatë dekadave të fundit, organizata misterioze është bërë gjithashtu e famshme për arritjen e falsifikimit më të saktë në botë të faturës 100 dollarë. Besohet se kanë qarkulluar 100 milionë dollarë të falsifikuara, sipas një raporti të profesor Balbina Hwang nga universiteti amerikan.

Regjimi gjithashtu përfiton nga kufiri i gjerë me Kinën për të kontrabanduar produkte të panumërta, përfshirë arin.

“Ne eksportuam gjithçka që mundëm – ari, bizhuteri, produkte bujqësore, gjithçka”, tha një njeri anonim për ABC News.

Tani nën komandën e motrës së pamëshirshme të diktatorit, Zyra 39 ka financuar Kim për më shumë se 50 vjet. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat