​Netanyahu e quan gjykimin kundër tij ‘përpjekje për grusht-shtet’ - Bota Sot
​Netanyahu e quan gjykimin kundër tij ‘përpjekje për grusht-shtet’

Azia

​Netanyahu e quan gjykimin kundër tij ‘përpjekje për grusht-shtet’

Më: 24 maj 2020 Në ora: 17:46
Netanyahu

Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanyahu tha sot se akuzat "e pakonfirmuara" kundër tij janë një "përpjekje për grusht-shtet", duke premtuar se do të vazhdojë të drejtojë vendin pavarësisht nga gjykimi për korrupsion.

"Në vend të rrjedhjes së informacionit, unë sugjeroj një zgjidhje të thjeshtë: le të transmetohet gjithçka në tërësinë e saj, pa shkurtuar në mënyrë që publiku të ketë një pasqyrë të gjithçka," tha Netanyahu në një seancë hyrëse në Gjykatën e Qarkut në Jerusalem.

"Me ndihmën e ju dhe Zotit, unë do të vazhdoj t'ju shërbej (...) Do të vazhdoj të udhëheq shtetin e Izraelit dhe të adresoj çështje që janë me të vërtetë të rëndësishme," tha kryeministri, duke përmendur fillimin e ekonomisë, krijimin e vendeve të punës dhe ruajtjen e sigurisë.

Gjykimi i Netanyahut për korrupsionin filloi të dielën në një gjykatë Jerusalemi me një seancë dëgjimore hyrëse në të cilën, përkundër kërkesës për të mos u paraqitur në gjykatë sot, ai duhej të paraqitej pasi që gjykata e mohoi kërkesën të mërkurën.

Avokatët e tij thanë në shpjegimin e kërkesës se nuk kishte nevojë që Netanyahu të paraqitej në gjykatë të dielën vetëm për të lexuar aktakuzën "detajet e së cilës janë të njohura mirë për klientin e tyre".

Në nëntor, ai u akuzua për ryshfet, mashtrim dhe shkelje të besimit në tre raste. Ai akuzohet, ndër të tjera, për bashkëpunim me gazetën më të shitur të Izraelit, Yedioth Ahronoth, për të miratuar një ligj që do të ndihmonte mediat në kurriz të të tjerëve, në këmbim të një mbulimi më të mirë të politikave të tij.

Ai është akuzuar gjithashtu për sigurimin e shërbimeve rregullatore për kompaninë udhëheqëse telekomunikuese izraelite Bezeq Telecom për të shkruar pozitivisht rreth tij në një portal interneti në pronësi të kompanisë.

Netanyahu kryeson qeverinë e unitetit kombëtar pas më shumë se një viti ngërç politik dhe zgjedhjeve parlamentare tri herë në vit.

Si kryeministër, Netanyahu nuk ka asnjë detyrim ligjor të japë dorëheqjen për shkak të procedurave penale dhe tha se beteja e tij gjyqësore nuk do të ndikojë në aftësinë e tij për të kryer detyrat e kryeministrit.

E planifikuar për në mes të marsit, gjyqi i kryeministrit u shty për 24 maj për shkak të pandemisë koronavirus, por masat lehtësuese të izolimit lejuan që shkollat dhe gjykatat të hapeshin, dhe gjyqi të fillonte punën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat