Hong Kong: Policia bën arrestimet e para sipas ligjit të ri të diskutueshëm të sigurisë - Bota Sot
Hong Kong: Policia bën arrestimet e para sipas ligjit të ri të diskutueshëm të sigurisë

Azia

Hong Kong: Policia bën arrestimet e para sipas ligjit të ri të diskutueshëm të sigurisë

Më: 3 korrik 2020 Në ora: 17:52
Ilustrim

Policia në Hong Kong ka bërë arrestimet e tyre të para sipas një ligji të ri të diskutueshëm të sigurisë, të vendosur nga qeveria qendrore e Kinës.

Një burrë u arrestua për mbajtjen e një flamuri që thirri pavarësinë, ndërsa një grua u mbajt gjithashtu për mbajtjen e një shenje që mbante të njëjtin mesazh me një flamur britanik.

Policia kishte bërë paralajmërime të shumta për një turmë në rrethin e pazarit Causeëay Bay – duke u thënë atyre se ata mund të ishin në kundërshtim me ligjin.

Në përgjithësi, të paktën 180 njerëz janë arrestuar me akuza të ndryshme – përfshirë montimin e paligjshëm, mbajtjen e armëve dhe shkeljen e ligjit të sigurisë kombëtare.

Ligji i ri i bën të paligjshme aktivitetet ndarëse, subversive ose terroriste, si dhe ndërhyrjet e huaja në punët e brendshme të qytetit.

Çdo person që merr pjesë në aktivitete pro-pavarësisë, të tilla si të bërtasë ose të mbajë flamuj është në kundërshtim me ligjin – pavarësisht nëse përdoret dhuna.

Një burrë 35-vjeçar, i cili dha emrin e tij si Seth, tha: “Kam frikë të shkoj në burg, por për drejtësinë që duhet të dal sot, duhet të ngrihem”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat