Hong Kong ndalon zgjedhjet e 12 kandidatë të opozitës - Bota Sot
Hong Kong ndalon zgjedhjet e 12 kandidatë të opozitës

Azia

Hong Kong ndalon zgjedhjet e 12 kandidatë të opozitës

Më: 30 korrik 2020 Në ora: 12:11
Joshua Wong

Autoritetet e Hong Kongut kanë skualifikuar 12 kandidatë pro-demokracisë nga zgjedhjet e ardhshme, duke thelluar tensionet politike në territorin kinez, raporton BBC.

Ligjvënësit e opozitës kishin shpresuar të fitonin një shumicë në Këshillin Legjislativ (LegCo) në sondazhin e Shtatorit pas vendosjes së një ligji shumë të diskutueshëm të sigurisë kombëtare nga Pekini.

Në mesin e atyre që ndalohen janë aktivistët me profil të lartë Joshua Wong dhe Lester Shum.

Qeveria tha që kandidatët nuk ishin të përshtatshëm për të kandiduar për detyra.

Ai tha që ata nuk mund të konsiderohen se i binden detyrës kushtetuese që u kërkohet ligjvënësve nëse:

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat