Pamje shokuese nga Bejruti, trupa njerëzish të vdekur të shtrirë në tokë e të tjerë të tmerruar

Azia

Pamje shokuese nga Bejruti, trupa njerëzish të vdekur të shtrirë në tokë e të tjerë të tmerruar

Më: 4 gusht 2020 Në ora: 23:59
Foto ilustrim

Një shpërthim i fuqishëm e ka goditur kryeqytetin e Libanit, Bejrut, disa ditë para se të shpallet aktgjykimi për vrasjen e ish-kryeministrit, Rafik Hariri. Si pasojë e këtij shpërthimi janë vrarë mbi 60 persona dhe janë plagosur 2 mijë e 700 të tjerë.

Pamjet e transmetuara nga mediat tregojnë një qytet të rrënuar tërësisht. Shumë ndërtesa janë shkatërruar. Pamjet nga Bejruti po konsiderohen të ngjashme me ato nga shpërthimit atomik në Hiroshima.

Në një video të publikuar pas shpërthimit shihen trupa njerëzisht të vdekur e të shtrirë në tokë dhe qytetarë të tjerë të tmerruar nga pamjet. Kjo video nuk preferohet të shikohet të shikohet nga persona të ndjeshëm dhe ata nën 18 vjeç.

Ndryshe, shpërthimi ndodhi në zonën e portit të qytetit.

Presidenti libanez, Michel Aoun, paralajmëroi shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme dyjavore në Bejrut.Ai tha se shkaku i shpërthimit kanë qenë 2,750 tonë nitrat amoniumi në një depo të pa kontrolluar për gjashtë vjet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat