​Hezbollahu kërcënon të shkatërrojë Izraelin me një shpërthim të ngjashëm me atë në Bejrut

Azia

​Hezbollahu kërcënon të shkatërrojë Izraelin me një shpërthim të ngjashëm me atë në Bejrut

Më: 5 gusht 2020 Në ora: 18:17
Hezbollahu

Udhëheqësi i organizatës ekstremiste libaneze Hezbollah, Hassan Nasrallah, ka kërcënuar se do të shkatërrojë Izraelin me një shpërthim të madh në portin e Haifa, ku janë vendosur tanke të mëdha amoniaku.

Hezbollahu pro-iranian shiit ka raportuar gjithashtu se ka kërkuar të furnizojë nitrat amoniumin përmes Sirisë që nga viti 2009 dhe të depërtojë në Ministrinë e bujqësisë libaneze për ta arritur këtë, raportuan mediat izraelite, duke cituar përmbajtjen e telegrameve diplomatike.

Pamjet arkivore me kërcënime të tilla u shfaqën në rrjetet sociale pas shpërthimit të madh të djeshëm në portin e Bejrutit, në të cilin të paktën 113 njerëz u vranë dhe më shumë se 4000 u plagosën, ndërsa qindra të tjerë konsiderohen të zhdukur.

Në shkurt të vitit 2016, Nasrallah tha që Haifa kishte në dispozicion 15,000 tonë amoniak dhe se dhjetëra-mijëra njerëz mund të vdisnin në rast të një shpërthimi.

"Me fjalë të tjera, Libani ka një bombë bërthamore. Kjo nuk është një ekzagjerim”, tha Nasrallah, duke iu referuar videos, duke shtuar se Hezbollah u përmbajt nga shkaktimi i një shpërthimi të tillë në luftën një-mujore kundër ushtrisë izraelite në vitin 2006.

Videoja u publikua pas shpërthimit të djeshëm, kur u bë e qartë se nitrati i amonit, që çoi në shpërthim, ishte ruajtur në portin e Bejrutit për vite me radhë.

Ministria e Mbrojtjes e Mjedisit të Izraelit njoftoi në vitin 2017 se nuk do të mbushë më rezervuarin e amoniakut në Haifa në brigjet e Mesdheut, pasi paraqet një kërcënim serioz për shëndetin publik, veçanërisht në dritën e kërcënimit terrorist.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat