Shpërthimi me 135 të vdekur e 5000 të plagosur në Bejrut, vihen në pranga përgjegjësit e parë - Bota Sot
Shpërthimi me 135 të vdekur e 5000 të plagosur në Bejrut, vihen në pranga përgjegjësit e parë

Azia

Shpërthimi me 135 të vdekur e 5000 të plagosur në Bejrut, vihen në pranga përgjegjësit e parë

Më: 5 gusht 2020 Në ora: 19:46
Shpërthimi të martën dërgoi valë tronditëse në të gjithë qytetin, duke shkaktuar dëme të mëdha edhe në periferi të Beirut.

Kabineti i Libanit shpalli një gjendje të jashtëzakonshme dy-javore në kryeqytet dhe i dorëzoi ushtrisë kontrollin e sigurisë në Bejrut pas shpërthimit masiv që vrau të paktën 135 njerëz dhe plagosi 5000 të tjerë.

Shpërthimi të martën dërgoi valë tronditëse në të gjithë qytetin, duke shkaktuar dëme të mëdha edhe në periferi të Beirut.

Zyrtarët thanë që ata presin që numri i vdekjeve të rritet më tej ndërsa punëtorët e urgjencës gërmojnë nëpër rrënoja për të kërkuar të mbijetuarit.

Guvernatori i qytetit të Beirut, Marëan Abboud tha se deri në 300,000 njerëz kanë humbur shtëpitë e tyre dhe autoritetet po punojnë për sigurimin e tyre me ushqim, ujë dhe strehim.

Shkaku i shpërthimit nuk është ende i qartë por në pranga kanë rënë përgjegjësit e parë të tragjedisë, përgjegjësit e portit. Zyrtarët e lidhën shpërthimin me rreth 2.750 tonë nitrat amoniumi të konfiskuar që ishin ruajtur në një depo në port për gjashtë vjet.

Presidenti libanez Michel Aoun mblodhi Këshillin e Lartë të Mbrojtjes së vendit pas shpërthimit. Kryeministri Hassan Diab shpalli ditë zie për të mërkurën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat