Testohen gati dy milionë qytetarë në Hong-Kong, vetëm 42 dalin pozitivë

Azia

Testohen gati dy milionë qytetarë në Hong-Kong, vetëm 42 dalin pozitivë

Më: 15 shtator 2020 Në ora: 14:31
Hong Kong

Hong Kongu do t’i rihapë kafenetë, pishinat dhe parqet nga e premtja, teksa ka paralajmëruar zbutjen e kufizimeve, pas testimit të gati dy milionë personave në një program të organizuar qeveria kinez, në të cilin vetëm 42 persona kanë dalë pozitivë.

Qëllimi i programit dyjavësh, të përfunduar të martën, ka qenë të gjenden “bartësit asimptomatikë” të koronavirusit, raporton Reuters.

Ndonëse numri i të testuarve është dukshëm më i vogël, krahasuar me pritjet e qeverisë, zyrtarët kanë thënë se program ka përmbushur synimin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat