“Pekini s’do lejojë…”/ Presidenti i Kinës: Asnjë vend nuk duhet të veprojë si “shefi i botës”

Azia

“Pekini s’do lejojë…”/ Presidenti i Kinës: Asnjë vend nuk duhet të veprojë si “shefi i botës”

Më: 22 shtator 2020 Në ora: 11:43
Xi Jinping

Presidenti kinez, Xi Jinping tha se Pekini nuk do të lejojë asnjë vend të kontrollojë fatin e të tjerëve dhe të veprojë si një “shef i botës”.

Sipas të përditshmes “Global Times”, duke folur në një takim të nivelit të lartë për të përkujtuar 75-vjetorin e OKB-së, presidenti Xi Jinping tha se asnjë vend nuk ka të drejtë të dominojë çështjet globale dhe të kontrollojë fatin e të tjerëve.

“Edhe më pak duhet të lejohet dikush të bëjë çfarë të dojë dhe të jetë hegjemoni, ngacmuesi ose shefi i botës”, gazeta citoi Xi të thoshte pa përmendur asnjë vend, megjithëse duke iu referuar SHBA-ve pasi marrëdhëniet midis dy gjigandëve ekonomikë janë në nivel historikisht të ulët.

Duke bërë thirrje për përfaqësim të shtuar të vendeve në zhvillim në OKB, ai theksoi se organizata më e madhe në botë duhet të mbështesë sundimin e ligjit.

“Ata nuk duhet të zotërohen nga ata që tundin një grusht të fortë ndaj të tjerëve”, tha presidenti i Kinës.

Ai shtoi se marrëdhëniet midis vendeve dhe bashkërendimi i interesave të tyre duhet të bazohen vetëm në rregulla dhe institucione.

Xi Jinping po ashtu theksoi se vendet kryesore në botë duhet të udhëheqin me shembull në mbrojtjen dhe përkrahjen e sundimin ndërkombëtar të ligjit dhe në respektimin e angazhimeve të tyre.

“Nuk duhet të ketë praktikë të jashtëzakonshmërisë ose standardeve të dyfishta, as ligji ndërkombëtar nuk duhet të shtrembërohet dhe të përdoret si pretekst për të minuar të drejtat dhe interesat legjitime të vendeve të tjera ose paqen dhe stabilitetin në botë”, tha presidenti.

Ai theksoi se OKB duhet të promovojë bashkëpunimin pasi “mentaliteti i Luftës së Ftohtë, linjat ideologjike ose loja me shumë zero nuk janë zgjidhje për problemet e vetë një vendi, aq më pak një përgjigje ndaj sfidave të përbashkëta të njerëzimit”.

“Për të vënë në praktikë parimin e multilateralizmit, ne duhet të veprojmë, jo vetëm të flasim, duhet të ketë një kurë, jo vetëm terapi”, shtoi ai.

Ai lavdëroi rolin e Kombeve të Bashkuara dhe udhëtimin e saj 75-vjeçar, duke thënë se vendi i tij mbrojti me vendosmëri rolin qendror të OKB-së në çështjet ndërkombëtare.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat