Ne i besojmë Kinës: Studentët kinezë marrin vaksinën anti-Covid që ende nuk ka kaluar fazat e duhura

Azia

Ne i besojmë Kinës: Studentët kinezë marrin vaksinën anti-Covid që ende nuk ka kaluar fazat e duhura

Më: 20 tetor 2020 Në ora: 08:58
Foto ilustrim

Së fundmi është bërë e ditur se Kina po vaksinon njerëzit kundër koronavirusit, vaksinë kjo që ende nuk është vërtetuar apo kryer provat e duhura.

E një studente 20 vjeçare nga Kina, e cila studio në Britani të Madhe, Evelyn Wu kur dëgjoi se kjo vaksinë kishte ardhur në Kinë, ajo tha se do donte ta provonte, pavarësisht se ajo nuk ishte provuar shkencërisht.

‘’Jam ndjerë shumë e emocionuar në fakt. Është sikur një vaksinë normale.’’

20 vjeçarja studion ekonominë në Universitetin e Birminghan dhe dëshiron të kthehet atje në janar. Kështu që sapo dëgjoi se kjo vaksinë ishte në dispozicion, shkoi në spital në Kinë, dhe dy ditë më vonë ajo ishte e gatshme për ta marrë atë.

‘’Unë nuk kisha nevojë të nënshkruaj kontratë. Ajo ka detajet në lidhje me koronavirusin. Dhe më tha që është shumë  e sigurt, edhe pse ende është vetëm në fazën e tretë.’’

Wu nënshkroi formularin në të cilin parashihej se  ajo mund të kishte disa simmptoma të lehta, dhe mori menjëherë dy nga dozat e para të vaksinës.

Vaksina është bërë nga Sinovac, një kompani bioteknike me bazë në Pekin. Kompania është ende duke kryer prova të fazës së vonë në Brazil, Turqi dhe Indonezi dhe ka thënë se mund të publikojë të dhëna paraprake të fazës 3 në nëntor.

Kjo do të thotë se nuk ka përmbushur standardin tipik të sigurisë dhe efikasitetit për zhvillimin e vaksinave – por Kina ende e ka pastruar atë për përdorim emergjent, duke thënë se kishte mbështetje nga OBSH.

Wu tha se nuk ndiente efekte anësore, përveç një përgjumjeje të vogël. Spitali nuk do ta monitorojë atë drejtpërdrejt, por asaj i është thënë të vizitojë menjëherë nëse shfaq ndonjë simptomë.

“Unë i besoj Kinës dhe mendoj se është plotësisht e sigurt të vaksinohen. Unë i besoj qeverisë.”

Të tjerët kanë qenë më pak të besueshëm, sipas zonjës Ëu. Ajo thotë se, muajin e kaluar, qeveria pyeti mjekët dhe mësuesit nëse ata do të donin të bënin edhe vaksinën.

“Por disa mjekë dhe disa mësues refuzuan të bënin vaksinimin. Ata mendojnë se është e rrezikshme sepse mendojnë se po testohen,” i tha ajo Sky News.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat