Tajlanda heq ndalimin e protestës që dha efekt të kundërt

Azia

Tajlanda heq ndalimin e protestës që dha efekt të kundërt

Më: 22 tetor 2020 Në ora: 20:45
Foto ilustrim

Tajlanda revokoi një dekret emergjence të enjten që synonte t'i jepte fund muajve të protestave kundër qeverisë së kryeministrit Prayuth Chan-ocha dhe monarkisë, pasi ndezi zemërimin dhe solli dhjetëra mijëra njerëz në rrugët e Bangkok, raporton Reuters.

Në një nga shfaqjet më të mëdha të mbështetjes nga Royalistët që kur demonstratat filluan në Korrik, qindra njerëz u mblodhën të veshur me këmisha të verdha - ngjyra e Mbretit Maha Vajiralongkorn - në një zyrë qeveritare në periferi të qytetit.

Masat emergjente të vendosura një javë më parë përfshinin ndalime në tubime politike të pesë ose më shumë njerëzve dhe botimin e lajmeve që mund të ndikojnë në sigurinë.

"Situata aktuale e dhunshme që çoi në njoftimin e situatës së rëndë është lehtësuar," tha deklarata që revokon dekretin.

E vetmja ngjarje specifike e dhënë për ndalimin ishte një në të cilën autokolona e Mbretëreshës Suthida u tall me protestuesit, por ajo pasoi protestat masive që paraqesin sfidën më të madhe në vite për kryeministrin dhe mbretin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat