Dronët dërgojnë ilaçe në spitalin e Izraelit

Azia

Dronët dërgojnë ilaçe në spitalin e Izraelit

Më: 25 tetor 2020 Në ora: 12:51
Izrael

Dronët që mbanin pajisje mjekësore jetësore kanë zbarkuar në Qendrën Mjekësore Ziv në Izraelin verior.

Ata janë pjesë e një skeme pilot që drejtohet nga kompania Simplex C2 e lidhur me spitalin.

“Kjo teknologji është unike për faktin se ne instalojmë një kompjuter misioni në një dron të rregullt, praktikisht duke e shndërruar atë në një robot të zgjuar që është në gjendje të fluturojë me dronë të tjerë në të njëjtën hapësirë ajrore ", tha Shay Levy, CEO i Simplex C2.

Ndërsa shumë vende përballen me një valë të dytë të pandemisë së coronavirusit, nevoja për të marrë pajisje mjekësore dhe teste nga një vend në tjetrin është më e rëndësishme se kurrë.

Gjatë pilotit, makineritë kanë dorëzuar teste të coronavirusit dhe pajisje të tjera mjekësore në një distancë të afërt dhe gjithashtu në një distancë deri në 5 km.

Ka plane për të zgjeruar skemën dhe për të bërë që dronët të punojnë në një gamë më të gjatë, duke transportuar ngarkesa më të rënda.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat