Në Japoni më shumë po vdesin njerëzit duke bërë vetëvrasje sesa nga Covid-19 në të gjithë vitin

Azia

Në Japoni më shumë po vdesin njerëzit duke bërë vetëvrasje sesa nga Covid-19 në të gjithë vitin

Më: 29 nëntor 2020 Në ora: 10:03
Ilustrim

Ekspertët kanë paralajmëruar se pandemia mund të çojë në një krizë të shëndetit mendor. Papunësia masive, izolimi shoqëror dhe ankthi po u japin dëm njerëzve në mbarë botën.

Në Japoni, statistikat qeveritare tregojnë se vetëvrasja mori më shumë jetë në tetor sesa Covid-19 gjatë gjithë vitit deri më sot. Numri mujor i vetëvrasjeve japoneze u rrit në 2,153 në tetor, sipas Agjencisë Kombëtare të Policisë të Japonisë. Që nga e premtja, numri total i Japonisë me Covid-19 ishte 2,087, tha ministria e shëndetësisë.

“Ne nuk kishim mbyllje, dhe ndikimi i Covid është shumë minimal në krahasim me vendet e tjera … por përsëri ne shohim këtë rritje të madhe të numrit të vetëvrasjeve,” tha Michiko Ueda, një profesor i asociuar në Universitetin Waseda në Tokio, dhe një ekspert për vetëvrasjet.

Japonia ka kohë që lufton me një nga nivelet më të larta të vetëvrasjeve në botë, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Në vitin 2016, Japonia kishte një normë të vdekjes nga vetëvrasjet prej 18.5 për 100,000 njerëz, e dyta vetëm pas Koresë së Jugut në rajonin e Paqësorit Perëndimor dhe pothuajse trefishoi mesataren vjetore globale prej 10.6 për 100,000 njerëz.

Ndërsa arsyet për shkallën e lartë të vetëvrasjes në Japoni janë komplekse, orët e gjata të punës, presioni në shkollë, izolimi social dhe një njollë kulturore rreth çështjeve të shëndetit mendor janë përmendur të gjithë si faktorë kontribues.

Por për 10 vitet para vitit 2019, numri i vetëvrasjeve ishte në rënie në Japoni, duke rënë në rreth 20,000 vitin e kaluar, sipas ministrisë së shëndetësisë – numri më i ulët që kur autoritetet shëndetësore të vendit filluan të mbajnë regjistra në 1978.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat