Publikohet video sekrete: Mjekët kinezë e pranojnë se kanë gënjyer botën për koronavirusin, tregojnë kur u shfaq ai

Azia

Publikohet video sekrete: Mjekët kinezë e pranojnë se kanë gënjyer botën për koronavirusin, tregojnë kur u shfaq ai

Nga: G.B Më: 19 janar 2021 Në ora: 14:45
Pamje nga video

Mjekët kinezë janë filmuar në fshehtësi duke pranuar se e dinin se sa i rrezikshëm ishte koronavirusi kur filloi të bënte kërdi në Wuhan - por thonë se u thanë që të gënjenin për këtë, shkruan Daily Mail, përcjell Bota sot.

Profesionistët mjekësorë në wuhan thonë se ata dinin për vdekjet nga virusi që në fillim të muajit dhjetor 2019, por ishte mesi i janarit para se Kina të informonte për herë të parë OBSH-në për një fatalitet.

Ata gjithashtu kuptuan që virusi po kalonte mes njerëzve, por spitaleve u tha 'të mos thoshin të vërtetën' dhe thirrjet për të hequr dorë nga festimet e Vitit të Ri Hënor u refuzuan sepse autoritetet donin të "paraqisnin një shoqëri harmonike dhe të prosperuar".

Dëshmia e re, e cila do të transmetohet sonte në një dokumentar ITV të quajtur “Shpërthimi: Virusi që tronditi botën”, fluturon përballë mohimeve të Kinës që ajo mbuloi epideminë në ditët e saj më të hershme.

Kjo vjen në mes të presionit në rritje ndaj Kinës pasi një panel i mbështetur nga OBSH tha të hënën se Pekini ishte shumë i ngadaltë për t'iu përgjigjur shpërthimit, disa ditë pasi SH.B.A. publikuan pretendime të reja që sugjeronin se virusi mund të kishte rrjedhur nga një laborator i Wuhan-it.

Video gjithashtu shton një numër në rritje të provave se Kina gënjeu botën për fazat e hershme të shpërthimit të koronavirusit, duke e lejuar atë të kalonte në një pandemi globale./BS/

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat