Gruaja u burgos për rekord 43 vjet për fyerjen e monarkisë Thai

Azia

Gruaja u burgos për rekord 43 vjet për fyerjen e monarkisë Thai

Më: 19 janar 2021 Në ora: 15:31
Anchan

Një ish-nëpunëse civile është burgosur për 43 vjet e gjashtë muaj për fyerjen e monarkisë Thai, thanë avokatët, në atë që mendohet të jetë dënimi më i ashpër i kaluar ndonjëherë nën ligjin e rreptë të madhërisë së mbretërisë.

Gruaja, që thuhet të jetë në të 60-tat e saj, u akuzua për postimin e klipeve audio në Facebook dhe YouTube me komente që konsiderohen kritike ndaj monarkisë, sipas grupit Thai Thai për të Drejtat e Njeriut, shkruan TheGuardian.

Një dënim prej 87 vjetësh u njoftua fillimisht, por kjo u përgjysmua sepse ajo u deklarua fajtore.

Sipas ligjit të madhështisë, kushdo që "shpif, fyen ose kërcënon mbretin, mbretëreshën, trashëgimtarin ose regjentin" mund të përballet nga tre deri në 15 vjet për çdo akuzë. Gruaja, avokatët e së cilës e kanë identifikuar atë vetëm me emrin e saj të parë, Anchan, u shpall fajtore për 29 akuza për shkelje të ligjit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat