Indi: Pfizer nuk ka marrë ende miratim për vaksinën e saj

Azia

Indi: Pfizer nuk ka marrë ende miratim për vaksinën e saj

Më: 6 shkurt 2021 Në ora: 06:43
Ilustrim

Kompania amerikane Pfizer tërhoqi kërkesën për miratim për përdorimin urgjent të vaksinës së saj në Indi, konfirmoi sot kompania për Reuters.

Pfizer, kompania e parë në Indi që aplikoi për miratim urgjent për përdorimin e vaksinës që po zhvillon me BioNTech të Gjermanisë, tha se kishte një takim me rregullatorin shtetëror të ilaçeve të mërkurën dhe se një vendim u mor pas kësaj.

“Bazuar në diskutimin në takim dhe kuptimin tonë se rregullatori ka nevojë për informacion shtesë, kompania vendosi të tërheqë aplikimin e saj në këtë kohë. Pfizer do të vazhdojë të kontaktojë autoritetet dhe do të ri-aplikojë për miratim me informacione shtesë sa më shpejt që ato të bëhen të disponueshme, të cilat pritet së shpejti,” thuhet në një deklaratë për Reuters.

Pfizer kërkoi miratimin për vaksinën e saj në Indi në fund të vitit të kaluar, por qeveria miratoi dy shumë më të lira në janar, njëra e zhvilluar nga AstraZeneca dhe Universiteti i Oksfordit dhe tjetra e zhvilluar në shtëpi nga Barat Biotech me Këshillin Indian të Kërkimit Mjekësor. Të dy kompanitë aplikuan për aprovimin e vaksinës pas Pfizer.

Agjencia thekson se Organizata Qendrore Indiane për Kontrollin e Barnave refuzoi të pranonte kërkesën për miratim për shkak të fushës së pamjaftueshme të provës lokale të sigurisë dhe efikasitetit të vaksinës për qytetarët. Zyrtarët shëndetësorë thonë se ata kryesisht kërkojnë të ashtuquajturat teste kalimtare për të përcaktuar nëse vaksina është e sigurt dhe krijon një përgjigje imune te banorët e saj përbërja gjenetike e të cilave mund të ndryshojë nga njerëzit në vendet perëndimore.

Pfizer më parë konfirmoi për Reuters se aplikimi i saj u mbështet nga të dhënat nga një studim global që tregoi një normë të përgjithshme të efikasitetit prej 95 për qind, pa kundër indikacione serioze në lidhje me vaksinën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat