Izraeli lehtëson masat pas suksesit me vaksinim

Azia

Izraeli lehtëson masat pas suksesit me vaksinim

Më: 21 shkurt 2021 Në ora: 08:50
Foto ilustrim

Izraeli ka filluar të lehtësojë kufizimet e bllokimit pasi studimet atje zbulojnë se vaksina Pfizer është 95.8% efektive në parandalimin e shtrimeve në spital dhe vdekjes së njerëzve.

Nga e diela, dyqanet, bibliotekat dhe muzetë mund të hapen, por distancimi shoqëror dhe maskat do të jenë ende obligative, raporton BBC.

Ministria e Shëndetësisë atje thotë se është faza e parë e kthimit në jetën normale.

Izraeli ka shkallën më të lartë të vaksinimit në botë. Më shumë se 49% e njerëzve kanë marrë të paktën një dozë.

Vendi hyri në bllokimin e tretë më 27 dhjetor pas shpërthimit të virusit.

Nën masat lehtësuese, njerëzit tani janë në gjendje të hyjnë në qendrat tregtare dhe atraksionet turistike, të tilla si kopshtet zoologjike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat