Turma të mëdha i dhanë lamtumirën gruas së vrarë në protesta

Azia

Turma të mëdha i dhanë lamtumirën gruas së vrarë në protesta

Më: 21 shkurt 2021 Në ora: 23:15
Foto

Turma të mëdha në kryeqytetin e Mianmarit Nay Pyi Taw kanë marrë pjesë në varrimin e një gruaje të re të vrarë në protestat kundër një grushti shteti ushtarak, shkruan BBC.

Mya Thwe Thwe Khaing u qëllua në kokë pak para ditëlindjes së saj të 20-të, i pari nga të paktën tre personat që vdiqën në protesta.

Të dielën, mijëra u rreshtuan rrugëve për ta nderuar, disa bënin përshëndetjet me tre gishta të përdorura nga demonstruesit.

Ushtria përmbysi qeverinë e zgjedhur në fillim të këtij muaji.

Premtimet për të mbajtur zgjedhje të parakohshme nuk kanë arritur të kënaqin demonstruesit, të cilët po kërkojnë gjithashtu lirimin e udhëheqësit të zgjedhur Aung San Suu Kyi dhe anëtarëve të tjerë të partisë së saj Lidhja Kombëtare për Demokraci (NLD).

Ushtria pretendon se fitorja e madhe e zgjedhjeve të NLD-së vitin e kaluar ishte mashtruese por nuk ka dhënë prova.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat