Trazira në burgjet e Ekuadorit, dhjetëra të vdekur

Azia

Trazira në burgjet e Ekuadorit, dhjetëra të vdekur

Më: 25 shkurt 2021 Në ora: 10:45
Foto

Numri i të vdekurve nga trazirat në katër burgje të Ekuadorit të mërkurën është rritur në 79, duke përfshirë 18 të burgosur që u gjetën të masakruar në një vend, një nga shpërthimet më të përgjakshme të dhunës në burg në historinë e vendit.

Por edhe ndërsa autoritetet thanë se kishin rifituar kontrollin pas trazirave fillestare, kreu i policisë kombëtare të Ekuadorit shkroi në Twitter të mërkurën në mbrëmje se një kryengritje e re në burgun e Guayaquil ishte në proces, shkruan Al Jazeera.

Policia dhe trupat ishin vendosur në qendrat e paraburgimit në qytetet Guayaquil, Cuenca dhe Latacunga, ku bandat luftuan të martën me “armë të punuar me dorë” në atë që autoritetet thanë se ishte një shpërthim i koordinuar dhune.

Disa nga konfrontimet e së martës u zhvilluan në zonat e sigurisë maksimale të burgjeve Guayaquil dhe Cuenca.

Autoriteti i burgut SNAI tha se të gjithë ata që u vranë në trazirat ishin të burgosur, me raportet e para që përmendnin 50 të vdekur, përpara se të rriteshin në 62 dhe në 79 në raportin e fundit.

Dhjetëra të burgosur dhe polici të tjerë u plagosën, sipas të dhënave zyrtare.

Zyra e prokurorit të Ekuadorit hapi një hetim mbi trazirat, duke thënë në një deklaratë se kishte gjetur 18 trupa “të copëtuar” në një nga burgjet.

Ndërkohë familjarët e të burgosurve mbetën jashtë burgjeve të mërkurën duke shpresuar për informacione në lidhje me të dashurit e tyre.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat