Kina, vendi ku heshtën “përgjithmonë” njerëzit që dëshmojnë rreth origjinës së coronavirusit

Azia

Kina, vendi ku heshtën “përgjithmonë” njerëzit që dëshmojnë rreth origjinës së coronavirusit

Më: 1 mars 2021 Në ora: 00:30
Foto

Një të hënë në mëngjes, Chen Mei nuk shkoi në punë. Ishte pranverë në kryeqytetin kinez, Pekin dhe organizata jofitimprurëse për të cilën 27-vjeçari punonte po funksiononte në distancë ndërsa koronavirusi vazhdonte përhapjen e tij.

I shqetësuar, shefi i Chen Mei thirri vëllain e tij, Chen Kun, i cili nuk kishte dëgjuar nga vëllai ose motra e tij. Menjëherë, Chen Kun kishte një ndjenjë të keqe. Vëllai i tij kishte ribotuar artikuj të ndjeshëm për ditët e para të pandemisë, disa prej të cilave u hoqën më vonë nga censorët kinezë.

Kur shoku i punës i Chen Mei raportoi zhdukjen në polici, oficerët thanë se ishte marrë për hetime, raporton cnn.

Kjo ishte 10 muaj më parë. Chen Kun nuk e ka parë vëllanë që nga ajo kohë.

Chen Mei është në mesin e një numri njerëzish që qeveria kineze dyshohet se është përpjekur t’i heshtë për ndarjen e informacionit që ndryshon tregimin zyrtar, informacion që aktivistët pretendojnë se Pekini dëshiron të fshihet nga vetëdija kolektive.

Disa ishin mjekë që u përpoqën të paralajmëronin një virus të ri vdekjeprurës në Wuhan, ose gazetarë që dokumentuan spitalet e mbushura me pacientë deri në pikën e thyerjes me trupat e grumbulluar jashtë. Të tjerët, si Chen Mei, u përpoqën të ruajnë në internet provat e krizës, madje edhe përpara censurës së përhapur.

Qytetarët zbuluan se sa të ngadaltë ishin autoritetet për të paralajmëruar publikun dhe botën, për madhësinë e kërcënimit të coronavirusit. Historitë e tyre ishin në kontrast me rrëfimin e shtyrë publikisht nga qeveria kineze se ishte në majë të virusit të rrezikshëm dhe po parandalonte përhapjen shkatërruese të tij. Provat që ata u përpoqën të ndanin janë thelbësore për të kuptuar kronologjinë e virusit, kështu që bota mund të parandalojë që një tjetër pandemi e kësaj shkalle të ndodhë përsëri.

Një vit më vonë, trashëgimia e “spiunëve” është e paqartë. Shumë kanë paguar një çmim të rëndë për punën e tyre. Disa janë ndaluar. Të tjerët mungojnë. Njëri madje vdiq ndërsa përpiqej të nxirrte në dritë historinë e plotë.

Censura në Kinë

Ekosistemi i internetit i Kinës kontrollohet shumë nga qeveria – por përdoruesit gjithmonë përpiqen të gjejnë mënyra të reja për të shmangur zbulimin nga censorët.

Shumë faqe perëndimore të internetit nuk janë të disponueshme në Kinë pa një rrjet privat virtual (VPN) që ndihmon përdoruesit të kalojnë aparatin e gjerë të censurës së vendit, të njohur si Firewall i Madh.

Ekziston një kod gabimi me të cilin janë njohur të gjithë përdoruesit e internetit: 404.

Do të thotë që një faqe nuk mund të gjendet – në Kinë, kjo shpesh sepse është censuruar.

Për të mbajtur gjallë përmbajtjen që ka qenë 404’d, përdoruesit kinezë të internetit vendosin një sërë metodash krijuese pa fjalët kyçe inflamatore që kërkojnë censorët.

Zgjidhja e Chen Mei për censurimin e Kinës ishte Terminus 2049, një depo me burim turme për artikuj të ndjeshëm që ai dhe shoku i tij, Cai Wei bashkë-themeluan në 2018 në GitHub, një platformë në pronësi të SHBA-së e favorizuar nga zhvilluesit e programeve pasi u lejon atyre të ndajnë kodin dhe bashkëpunojnë në projekte në distancë.

Për Chen Kun, qëllimi i Terminus 2049 ishte shumë i thjeshtë “Ata donin që njerëzit të shihnin tablonë e plotë të këtyre ngjarjeve të rëndësishme shoqërore në mënyrë që të kuptonin Kinën e vërtetë”.

“Ju po censuroni, unë po arkivoj, ju doni që ajo të zhduket, unë dua ta ruaj dhe ta përhap. Ky është qëllimi përfundimtar”, tha ai.

Vetëm kur Termnius 2049 filloi të përkujtonte artikuj në lidhje me Wuhanin, autoritetet morën masa.

Afati kohor i shpërthimit fillestar

Në vitin që kur Covid-19 u shfaq në Kinë, Pekini ka shtyrë verzionin e ngjarjeve në një audiencë të brendshme dhe globale.

Por e vërteta mund të gjendet në artikujt që u arkivuan para se censorët të përfshinin media në gjuhën kineze.

CNN ka ndërtuar një kronologji jozyrtare të muajve të parë të pandemisë bazuar në raportet e gazetarëve qytetarë dhe artikujt e postuar në faqet e GitHub – përfshirë Terminus 2049.

Ministria e Punëve të Jashtme të Kinës dhe Zyra e Informacionit e Këshillit të Shtetit nuk u janë përgjigjur kërkesave për komente mbi akuzat që zyrtarët vonuan duke paralajmëruar publikun kinez për Covid-19.

Të dy organet dhe Administrata e Sigurisë Kibernetike nuk iu përgjigjën kërkesave për të shpjeguar pse raportet e lajmeve nga fillimi i pandemisë ishin censuruar.

Trashëgimia e lajmëtarëve të vërtetë

Nuk ishte e mjaftueshme për të heshtur lajmëtarët e vërtetë. Partia Komuniste e Kinës duhej të krijonte një histori të saj, si për të mbuluar gabimet fillestare ashtu edhe për të shmangur dëmin e reputacionit të shkaktuar duke qenë vendi ku u zbuluan rastet e para.

Hapi i parë në muajin shkurt ishte vendosja e qindra gazetarëve të mediave shtetërore në Wuhan për të qenë sytë dhe veshët në tokë.

Megjithëse raportet e tyre shpesh ishin të censuruara, ato i shërbenin një qëllimi të dyfishtë për të ndihmuar në mbledhjen e informacionit për partinë, diçka që ndodh shpesh gjatë emergjencave publike në Kinë, tha Mary Gallagher, drejtoresha e Qendrës për Studime Kineze në Universitetin e Michiganit dhe një ekspert në politikën kineze.

Në muajin mars, rastet e përditshme kishin rënë në dyshifrorë dhe shumica e Kinës kishte dalë nga bllokimi.

Deri në muajin maj, Kina kishte kontrolluar kryesisht virusin brenda kufijve të saj dhe numrat e saj të rastit të coronavirusit u shua shpejt nga numrat në rritje në Shtetet e Bashkuara dhe Evropa.

Në muajt në vijim, Kina shfrytëzoi atë sukses për të nxitur narrativën që kishte trajtuar shpërthimin më mirë se pothuajse çdo vend – provë që reagimi i saj autoritar ishte një model për t’u admiruar dhe përsëritur.

Ministria e Punëve të Jashtme hodhi poshtë kritikat se kishte goditur gazetarët dhe mjekët, duke thënë se “Qeveria kineze gjatë gjithë kohës ka kryer përgjigjen e saj Covid-19 në një mënyrë të hapur dhe transparente”.

Me të vërtetën zyrtare të pastruar nga interneti kinez, Pekini filloi ta plotësonte atë boshllëk me afate kohore alternative që pikturonin Kinën në një dritë më të favorshme.

Zyrtarët promovuan argumente të pabazuara se virusi mund të kishte filluar diku tjetër, përfshirë teorinë se personeli i ushtrisë amerikane mund ta kishte sjellë virusin në Kinë kur ata erdhën në Wuhan për Lojërat Botërore Ushtarake në tetor të 2019.

Në janar të 2021, zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Hua Chunying rriti teorinë se coronavirusi ka mundur të ketë ardhur nga një vend tjetër gjersa u bëri thirrje SHBA-ve të ftonin OBSH-në të vizitojë vendet amerikane në mënyrë që të mund të studionin origjinën e virusit.

Vitin e kaluar, media shtetërore përhapi studime që provuan se COVID-19 ka qarkulluar në Itali që nga shtatori i vitit 2019, duke portretizuar raportin si provë që virusi nuk ka origjinë domosdoshmërisht në Kinë, pavarësisht se nuk ishte ajo që sugjeruan autorët e tij.

Në tetor, Kina nisi një ekspozitë në Wuhan, duke shfaqur shfaqje interaktive që promovojnë idenë e një përgjigje heroike ndaj virusit. Shumë prej lajmëtarëve të vërtetë – përfshirë Chen Mei, mjekun Ai Fen dhe profesorin e universitetit Zhang Yongzhen – nuk ishin ekspozuar askund.

Mjeku i sinjalizuesve, Li Wenliang u përfshi në një mur të dëshmorëve, por në biografinë e shkurtër nuk përfshinte qortimin e tij rreth përpjekjes për të paralajmëruar kolegët rreth koronavirusit.

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Zyra e Informacionit e Këshillit të Shtetit të Kinës nuk iu përgjigjën një kërkese për të shpjeguar pse zyrtarët kinezë kishin shtyrë tregimin që virusi filloi jashtë Kinës dhe nëse qeveria ishte e shqetësuar që veprimet e saj mund të dekurajojnë mjekët dhe gazetarët të flasin pandemitë e së ardhmes.

Ka prova që këto përpjekje kanë qenë efektive brenda Kinës. Një studim i botuar në nëntor nga grupi ndërkombëtar i kërkimit dhe analizës së të dhënave YouGov-Cambridge Globalism Project zbuloi se, në pothuajse të gjitha vendet, shumica dërrmuese e njerëzve menduan se COVID-19 e ka origjinën në Kinë.

Por në Kinë, më shumë se gjysma thanë se virusi kishte origjinën në Kinë, ndërsa një e treta mendoi se kishte ardhur nga SHBA-ja.

Kontrolli i narrativës ka qenë gjithmonë i rëndësishëm për udhëheqësit kinezë, por censura është forcuar nën presidentin kinez, Xi Jinping dhe aftësia e partisë për të komunikuar perspektivën e saj është përmirësuar.

“Lidhja që (CCP) nuk dëshiron të bëjë njerëzit është se liria e fjalës mund të ndikojë jo vetëm në jetesën tuaj, por edhe në ekzistencën tuaj”, tha Gallagher. “(Kontrolli i rrëfimit) është një mënyrë që qeveria kineze të demonstrojë se nuk ka nevojë të ndryshojë sistemet e saj politike”, shtoi ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat